339 Group

Fighting for Conservative Leaders and Values

Cloakroom Wrap Up Memo -- Cloakroom Wrap Up

9:29 PM || August 1, 2013

Cloakroom Wrap Up

Roll Call Votes:

Confirmation of the nomination of Cal. #96, Raymond T. Chen, of Maryland, to be United States Circuit Judge for the Federal Circuit. (97 – 0). Confirmed.

Motion to invoke cloture on S. 1243, the THUD appropriations bill. (54 – 43). Not invoked.

Confirmation of Samantha Power to be Representative to the United Nations. (87 – 10). Confirmed.

Executive Nominations:

Calendar #221, Samantha Power, to be Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations during her tenure of service as Representative of the United States of America to the United Nations. (Agreed to by voice vote)

DEPARTMENT OF EDUCATION

 Cal.#199 – Janet Lorraine LaBreck, of Massachusetts, to be Commissioner of the Rehabilitation Services Administration.

OCCUPATIONAL SAFETY AND HEALTH REVIEW COMMISSION

Cal. #200, Cynthia L. Attwood, to be a member of the Occupational Safety and Health Review Commission for a term expiring April 27, 2019 (Reappointment)

 DEPARTMENT OF JUSTICE

Cal.#202 – Stuart F. Delery, of the District of Columbia, to be an Assistant Attorney General.

 NATIONAL CREDIT UNION ADMINISTRATION

Cal.#210 – Richard T. Metsger, of Oregon, to be a Member of the National Credit Union Administration Board.

 EXECUTIVE OFFICE OF THE PRESIDENT

Cal.#211 – Jason Furman, of New York, to be a Member and Chairman of the Council of Economic Advisers.

SECURITIES AND EXCHANGE COMMISSION

Cal.#212 – Mary Jo White, of New York, to be a member of the Securities and Exchange Commission.

Cal.#213 – Kara Marlene Stein, of Maryland, to be a member of the Securities and Exchange Commission.

Cal.#214 – Michael Sean Piwowar, of Virginia, to be a member of the Securities and Exchange Commission.

 NATIONAL FOUNDATION ON THE ARTS AND THE HUMANITIES

Cal.#215 – Gerald Lyn Early, of Missouri, to be a Member of the National Council on the Humanities.

Cal.#216 – Daniel Iwao Okimoto, of California,  to be a Member of the National Council on the Humanities.

DEPARTMENT OF STATE

Cal.#217 – Daniel Brooks Baer, of Colorado, to be U.S. Representative to the Organization for Security and Cooperation in Europe, with the rank of Ambassador.

Cal.# 218 – Douglas Edward Lute, of Indiana, to be United States Permanent Representative on the Council of the North Atlantic Treaty Organization, with rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.

Cal.#222 – Catherine Russell, to be Ambassador at Large for Global Women’s Issues.

NATIONAL FOUNDATION ON THE ARTS AND THE HUMANITIES

Cal. #225 - Katherine Tachau, of Iowa, to be a member of the National Council on the Humanities.

UNITED STATES INSTITUTE OF PEACE

Cal. #226 – Stephen J. Hadley, to be a member of the Board of Directors of the United States Institute of Peace.

NATIONAL FOUNDATION ON THE ARTS AND THE HUMANITIES

Cal. #227 – John Unsworth, to be a member of the National Council on the Humanities.

Cal. #228 – Dorothy Kosinski, to be a Member of the National Council on the Humanities.

 GOVERNMENT PRINTING OFFICE

Cal.#229 – Davita Vance-Cooks, of Virginia, to be Public Printer

 US INTERNATIONAL TRADE COMMISSION

Cal.#230 – F. Scott Kieff, of Illinois, to be a Member of the US International Trade Commission

 US TAX COURT

Cal.#231 – Joseph W. Nega, of Illinois, to be a Judge of the United States Tax Court

Cal.#232 – Michael B. Thornton, of Virginia, to be a Judge of the United States Tax Court

 DEPARTMENT OF AGRICULTURE

Cal.#233 – Robert Bonnie, of Virginia, to be Under Secretary of Agriculture for Natural Resources and Environment

Cal.#234 – Krysta L. Harden, of Georgia, to be Deputy Secretary of Agriculture

 NATIONAL INSTITUTE OF BUILDING SCIENCES

Cal.#235 – Timothy Hyungrock Haahs, of Pennsylvania, to be a Member of the Board of Directors of the National Institute of Building Sciences.

CORPORATION FOR PUBLIC BROADCASTING

Cal.#236- Jannette Lake Dates to be a Member of the Board of Directors

Cal.#237- Bruce Ramer to be a Member of the Board of Directors

Cal.#238- Brent Nelsen to be a Member of the Board of Directors

Cal.#239- Howard Husock to be a Member of the Board of Directors

Cal.#240- Loretta Sutliff to be a Member of the Board of Directors

DEPARTMENT OF COMMERCE

Cal.#243- Mark Schaefer to be Assistant Secretary of Commerce for Oceans and Atmosphere

AMTRAK BOARD OF DIRECTORS

Cal.#244- Thomas Carper to be Director of the Amtrak Board of Directors

COAST GUARD

#245 – The following to be Rear Admiral:

                Bruce D. Baffer

                Mark E. Butt

                David R. Callahan

                Stephen P. Metruck

                Joseph A. Servido

#246 – Kurt B. Hinrichs to be Rear Admiral

#247 – Richard T. Gromlich to be Rear Admiral

DEPARTMENT OF DEFENSE

#249 – Susan J. Rabern, of Kansas, to be an Assistant Secretary of the Navy

#250 – Dennis V. McGinn, of Maryland, to be an Assistant Secretary of the Navy

ARMY

#251 – Gen. Martin E. Dempsey to be General

NAVY

#252 – Adm. James A. Winnefeld, Jr. to be Admiral

#253 – Adm. Cecil E.D. Haney to be Admiral

ARMY

#254 – Lt. Gen. Curtis M. Scaparrotti to be General

AIR FORCE

#255 – Maj. Gen. Stephen W. Wilson to be Lieutenant General

Cal. #256 – Lt. Gen. Robin Rand to be General

Cal. #257 – Maj. Gen. Russell J. Handy to be Lieutenant General

Cal. #258 – Col. Roger L. Nye to be Brigadier General

ARMY

Cal. #259 – Maj. Gen. David L. Mann to be Lieutenant General

Cal. #260 – Maj. Gen. Raymond A. Thomas to be Lieutenant General

Cal. #261 – Col. Marion Garcia to be Brigadier General

Cal. #262 – Col. John W. Lathrop to be Brigadier General

Cal. #263 – Maj. Gen. Edward C. Cardon to be Lieutenant General

Cal. #264 – Brig. Gen. Thomas E. Ayres to be Major General

Cal. #265 – Brig. Gen. Flora D. Darpino to be Lieutenant General

Cal. #266 – Maj. Gen. Michael S. Tucker to be Lieutenant General

Cal. #267 – Col. Charles N. Pede to be Brigadier General, Judge Advocate General’s Corps

Cal. #268 –

To be Brigadier General:

Col. Carl A. Alex

Col. Christopher F. Bentley

Col. James R. Blackburn

Col. William M. Burleson, III

Col. Christopher G. Cavoli

Col. Paul A. Chamberlain

Col. William E. Cole

Col. Richard B. Dix

Col. Jeffrey A. Farnsworth

Col. Bryan P. Fenton

Col. Patricia A. Frost

Col. Douglas M. Gabram

Col. Jeffrey A. Gabbert

Col. John A. George

Col. Randy A. George

Col. Marcia R. Gervais

Col. David P. Glaser

Col. Thomas C. Graves

Col. John F. Haley

Col. Peter L. Jones

Col. Richard G. Kaiser

Col. John S. Kem

Col. Robert L. Marion

Col. Dennis S. McKean

Col. Frank M. Ruth

Col. Leopoldo A. Quintas, Jr.

Col. Kurt J. Ryan

Col. Mark C. Schwartz

Col. Scott A. Spellmon

Col. John P. Sullivan

Col. Clarence D. Turner

Col. Michael J. Warmack

Col. Eric J. Wesley

Cal. #269 – Lt. Gen. Kenneth Tovo to be Lieutenant General

Cal. #270 – Maj. Gen. Robert B. Abrams to be Lieutenant General

Cal.#271 – Brig. Gen. Kevin McNeely, to be Major General

MARINE CORPS

Cal.#272 – Thomas Waldhauser to be Lieutenant General

NAVY

Cal.#273 – Deborah Haven, to be Rear Admiral lower half

Cal.#274 – Frank Pandolfe, to be Vice Admiral

Cal.#275 – Harry Harris, Jr., to be Admiral

Cal.#276 – William Moran, to be Vice Admiral

Cal.#277 – James Caldwell, Jr., to be Vice Admiral

Cal.#278 – David Baucom, to be Rear Admiral

                     Vincent Griffith, to be Rear Admiral

Cal.#279 – Colin Chinn, to be Rear Admiral

                     Elaine Wagner, to be Rear Admiral

Cal.#280 – Paul Becker, to be Rear Admiral

                     Matthew Kohler, to be Rear Admiral

                     Jan Tighe, to be Rear Admiral

Cal.#281 – David Lewis, to be Rear Admiral

                     Thomas Moore, to be Rear Admiral

                     James Syring, to be Rear Admiral

Cal.#282 – John Aquilino, to be Rear Admiral

                Peter Fanta

                David Gale

                Philip Howe

                William Lescher

                Mark Montgomery

                Frank Morneau

                Jeffery Penfield

                Frederick Roegge

                Philip Sawyer

                Michael White

Cal.#283 – Russell Allen, to be Rear Admiral lower half

                William Crane

                Thomas Marotta

Cal.#284 – Kurt Tidd, to be Vice Admiral

Cal.#285 – Kenneth Iverson, to be Rear Admiral lower half

DEPARTMENT OF STATE

Cal.#286-Morrell Berry to be Ambassador to Australia

Cal.#287-Patricia Haslach to be Ambassador to the Federal Democratic Republic of Ethiopia

Cal.#288- Reuben Brigety, II to be Representative to the African Union with rank of Ambassador

Cal.#289-Daniel Clune to be Ambassador to Lao’s People’s Democratic Republic

Cal.#290-Patrick Gaspard to be Ambassador to the Republic of South Africa

Cal.#291- Stephanie Sullivan to be Ambassador  to the Republic of Congo

Cal.#292- Joseph Yun to be Ambassador to Malaysia

#293 – Linda Thomas-Greenfield, of Louisiana, to be an Assistant Secretary of State (African Affairs)

#294 – James F. Entwistle, of Virginia, to be Ambassador of the United States of America to the Federal Republic of Nigeria

#295 – David D. Pearce, of Virginia, to be Ambassador of the United States of America to Greece

#296 – John B. Emerson, of California, to be Ambassador of the United States of America to the Federal Republic of Germany

#297 – John Rufus Gifford, of Massachusetts, to be Ambassador of the United States of America to Denmark

#298 – Denise Campbell Bauer, of California, to be Ambassador of the United States of America to Belgium

#299 – James Costos, of California, to be Ambassador of the United States of America to Spain

#300 – James Costos, of California, to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador of the United States of America to Andorra

ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY

#301 – Avi Garbow, of Virginia, to be Assistant Administrator of the Environmental Protection Agency

#302 – James J. Jones, of the District of Columbia, to be Assistant Administrator for Toxic Substances

FEDERAL MINE SAFETY AND HEALTH REVIEW COMMISSION

#304 – Robert F. Cohen, Jr, of West Virginia, to be a Member of the Federal Mine Safety and Health Review Commission

#305 – William Ira Althen, of Virginia, to be a Member of the Federal Mine Safety and Health Review Commission

DEPARTMENT OF EDUCATION

#306 – Catherine Elizabeth Lhamon, of California, to be Assistant Secretary for Civil Rights, Department of Education

DEPARTMENT OF COMMERCE

#308 – John H. Thompson, of the District of Columbia, to be Director of the Census

NATIONAL MEDIATION BOARD

#309 – Harry R. Hoglander, of Massachusetts, to be a Member of the National Mediation Board

#310 – Linda A. Puchala, of Maryland, to be a Member of the National Mediation Board

#311 – Nicholas Christopher Geale, of Virginia, to be a Member of the National Mediation Board

DEPARTMENT OF STATE

Cal. #312 – Matthew Winthrop Barzun, of Kentucky, to be U.S. Ambassador to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Cal. #313 – David Hale, of New Jersey, to be U.S. Ambassador to the Republic of Lebanon

Cal. #314 – Liliana Ayalde, of Maryland, to be U.S. Ambassador to the Federative Republic of Brazil

Cal. #315 – Kirk W.B. Wagar, of Florida, to be U.S. Ambassador to the Republic of Singapore

Cal. #316 – Terence Patrick McCulley, of Washington, to be U.S. Ambassador to the Republic of Cote D’Ivoire

Cal. #317 – James C. Swan, of California, to be U.S. Ambassador to the Democratic Republic of the Congo.

Cal.#318 – John R. Phillips, of the District of Columbia, to be Ambassador of the US to the Italian Republic, and to serve concurrently and without additional compensation as Abassador of the US to the Republic of San Marino

Cal. #319 – Kenneth Francis Hackett, of Maryland, to be U.S. Ambassador to the Holy See.

Cal.#320 – Alexa Lange Wesner, of Texas, to be Ambassador of the US to the Republic of Austria 

Cal.#321- Daniel Sepulveda to be Deputy Assistant Secretary of State for International Communications and Information Policy in the Bureau of Economic, Energy, and Business Affairs and U.s.  Coordinator for International Communications and Information Policy

BROADCASTING BOARD OF GOVERNORS

Cal.#322- Ryan Crocker to be Member of the Board of Governors

Cal.#323- Ryan Crocker to be Member of the board of Governors (Reappointment)

Cal.#324-Matthew Armstrong to be Member of the Board of Governors

Cal.#325- Jeffrey Shell to be Chairman of the Board of Governors

Cal.#326-Jeffrey Shell to be Member of the Board of Governors
 

PN631 - Ellen C. Herbst, of Virginia, to be an Assistant Secretary of Commerce.

PN632 - Ellen C. Herbst, of Virginia, to be Chief Financial Officer, Department of Commerce.

PN667 - Margaret Louise Cummisky, Hawaii, to be an Assistant Secretary of Commerce.

And all Nominations Placed on the Secretary’s Desk in the Air Force, Army, and Navy.

 Wrap Up:

S. Res. 212 – Commending David J. Schiappa

S. Con. Res. 22 – Adjournment Resolution

Cal. #71, H.R. 267 – Hydropower Regulatory Efficiency Act

Cal. #72, H.R. 678 – Small Conduit Hydropower Development

Cal. #155, H.R. 1171 – FOR VETS ACT

H.R. 1344 – Helping Heroes Fly Act

H.R. 2576 – Pipeline Safety

H. Con. Res. 41 – Korean Peninsula

Cal. #109, S. 256 – Northern Mariana Islands

Cal #156, S.233, A bill to designate the facility of the United States Postal Service located at

815 County Road 23 in Tyrone, New York, as the "Specialist Christopher Scott Post Office

Building".

Cal #157, S.668, A bill to designate the facility of the United States Postal Service located at 14

Main Street in Brockport, New York, as the "Staff Sergeant Nicholas J. Reid Post Office

Building". 

Cal #158, S.796, A bill to designate the facility of the United States Postal Service located at 302

East Green Street in Champaign, Illinois, as the "James R. Burgess Jr. Post Office Building". 

Cal #159, S.885, A bill to designate the facility of the United States Postal Service located at 35

Park Street in Danville, Vermont, as the "Thaddeus Stevens Post Office". 

Cal #160, S.1093, A bill to designate the facility of the United States Postal Service located at

130 Caldwell Drive in Hazlehurst, Mississippi, as the "First Lieutenant Alvin Chester Cockrell, Jr.

Post Office Building". 

S. Res. 199 – 200th August Quarterly Festival

S. Res. 217 – American College of Surgeons Days

S. Res. 216 – Laura Dove

Monday, September 9, 2013:

The Senate will convene at 2:00pm. Following any Leader remarks, the Senate will be in a period of morning business until 5:00pm. At 5:30pm, the Senate will proceed to 2 roll call votes on the following:

1.) Cal. #184, Valerie E. Caproni, to be United States District Judge for the Southern District of New York

2.) Cal. #185, Vernon S. Broderick, to be United States District Judge for the Southern District of New York.

On Tuesday, September 10th, at 11:00am, the Senate will proceed to consideration of S. 1392, A bill to promote energy savings in residential buildings and industry, and for other purposes.

Please note, if the Senate receives a message from the House that it has adopted S. Con. Res. 22, the adjournment resolution, the Senate will convene for a pro forma session only with no business to be conducted at 12:00pm, on Monday, August 12th, to reconvene on Monday, September 9, at 2:00pm.

If the Senate does not receive such a message, it will convene for pro forma sessions only, with no business to be conducted, on the following dates and times, and that following each pro forma session, the Senate adjourn until the next pro forma session:

Friday, August 2nd at 11:45am

Tuesday, August 6th at 10:30am

Friday, August 9th at 12:00pm

Tuesday, August 13th at 12:00pm

Friday, August 16th at 12:00pm

Tuesday, August 20th at 11:00am

Friday, August 23rd at 12:00pm

Tuesday, August 27th at 9:00am

Friday, August 30th at 2:00pm

Tuesday, September 3rd at 9:15pm

Friday, September 6th at 5:00pm